czwartek, 19 marca 2015

Zaćmienie słońca



W piątek będzie można zaobserwować zaćmienie słońca. Co prawda częściowe, ale następna taka okazja dopiero w 2026 roku.  

  

Rozpocznie się o 9.41 a swoje maximum (mam nadzieję, że wiesz co to znaczy) osiągnie o 10.55. 


Jeśli tylko pogoda dopisze - a zapowiadają dobre warunki - wyjdziemy na długiej przerwie obejrzeć to zjawisko. Dobrze się wiec przygotuj - i nie chodzi tu tylko o ciepły ubiór.

Jak i czym należy obserwować zaćmienie? Otóż będą to obserwacje niebezpieczne, ponieważ będziemy mieć do czynienia ze Słońcem, zwłaszcza przy pogodnym niebie i w okolicach południa, czyli w momencie, gdy emituje ono największe promieniowanie ultrafioletowe.
Aby nie uszkodzić sobie wzroku lub całkowicie nie oślepnąć, trzeba zachować szczególne środki ostrożności. "Domowe sposoby " - zadymione szkiełko, klisza fotograficzna, taśmy z dyskietki, zdjęcia rentgenowskie czy kilka par okularów przeciwsłonecznych, do końca są wskazane, ponieważ możemy nieodwracalnie uszkodzić sobie wzrok. Jeśli nie masz innego wyjścia to patrzymy krótko!!!
Możemy wykorzystać szkło spawalnicze o stopniu przyciemnienia od 12 do 14 lub  skrawek folii Baadera, założony na okulary, bądź teleskop. Podczas przygotowań musimy jedynie zwrócić uwagę, by nie odtykać folii w miejscach, przez które zamierzamy obserwować Słońce. Folii mylarowej nie powinno się również naciągać – jej pofałdowanie nie pogarsza jakości obserwowanego obrazu. Folia mylarowa jest często używana w kocach termicznych będących na wyposażeniu chociażby apteczek samochodowych.

Brak komentarzy: